Progresivní atrofie sítnice (PRA)

Je dědičné onemocnění očí.

V sítnici dochází k nedostatečné funkci a odumírání světločivných buněk – tyčinek, čípků, nebo obou. Klinické příznaky se projevují u psů ve vyšším věku, často po třetím roce života, tj. v době, kdy jedinec již působí v chovu. V počátečním stadiu se nemoc projevuje zhoršenou orientací v šeru a ve tmě, pes je nejistý v neznámém prostředí. Později zornice nereaguje na světlo a onemocnění končí úplnou slepotou! Příznaky může stanovit veterinární lékař (oftalmolog), dříve než majitel zpozoruje změny. Oftalmologické vyšetření je rychlé a bez narkózy.

Dokud nebude oficiálně existovat DNA test (odhalí jedince nemocného, který je zatím bez příznaků, ale také nosiče, u něhož se onemocnění neprojeví, avšak předává jej na své potomky), je jedinou prevencí pravidelné vyšetření chovných jedinců a přísná selekce.

V řadě evropských států je pravidelné vyšetření očí na přítomnost dědičných onemocnění jednou z podmínek chovnosti. Země původu vydala pro chovatele důrazné doporučení  všechny chovné jedince pravidelně testovat a postižené psy okamžitě z chovu vyřazovat.

U nás vyšetření očí není podmínkou zařazení do chovu. Vše záleží jen na zodpovědném přístupu chovatelů a majitelů chovných psů. Je však tristní, že alespoň jedno oftalmologické vyšetření absolvovala jen zanedbatelná hrstka chovných psů a fen.

Jakýmsi návodem, jak postupovat, abychom zamezili šíření PRA, může být právě již zmiňované doporučení země původu:

  

PROGRESIVNÍ RETINÁLNÍ ATROFIE SÍTNICE - PRA

Etický kodex pro chovatele ASS

(schváleno kluby chovatelů anglických špringršpanělů GB)

Dokud nebudeme mít test DNA odhalující PRA, chovatelé by měli dbát zvýšené opatrnosti a zodpovědně se rozhodovat, zda ve svém chovu použijí jedince, o kterých je známo, že jsou nosiči PRA (tj. jedince, o nichž se ví, že se mezi jejich potomky již PRA vyskytlo, nebo se jedná o syny a dcery postiženého rodiče).

Veterináři radí na těchto zvířatech nechovat a chovatelské kluby jejich stanovisko preferují. Dokud však nebude existovat patřičný DNA test, který by jednoznačně určil postiženého jedince, chovatelé mohou upřednostnit temperament, typ nebo jisté schopnosti.

Do doby, než se začne provádět DNA test, se někteří chovatelé mohou rozhodnout, že ve svém chovu v žádném případě nepoužijí nosiče nebo syny a dcery těchto nosičů. Jiní chovatelé však mohou takové omezení vnímat jako vážnou ztrátu, pokud tato zvířata budou naprosto vyloučena z jejich chovatelských programů. Konečné rozhodnutí je samozřejmě jen na nich, ale každý chovatel musí nést za svůj chov zodpovědnost. Všichni by ale měli postupovat podle těchto pravidel:

- Každý pes/fena, kteří budou připuštěni s nosičem, by měli mít negativní vyšetření očí, platné v době krytí.

- Chovný pes by měl mít pravidelná vyšetření očí po celou dobu svého působení v chovu, a to minimálně do věku osmi let.

- Chovná fena by měla mít pravidelná vyšetření očí, alespoň do věku osmi let (pokud její štěňata již nejsou registrována Kennel Clubem).

- Chovatel si musí být jistý, že nekryje nosiče dalším nosičem.

- Chovatel by měl pečlivě prostudovat oba rodokmeny budoucích rodičů, aby snížil riziko zdvojení nosičů, a tím se vyhnul možnému postižení vrhu. Doporučuje se jít dál než ke třetí generaci - pokud možno až k páté.

- Pokud je chovný pes nosičem, nebo by jím být mohl, protože některý z jeho rodičů byl postižený, nebo sám zplodil postiženého potomka, měli by jeho majitelé o tomto stavu informovat majitele chovné feny, který chce psa použít. A to i v tom případě, že má pes negativní klinické vyšetření.

- Pokud je chovná fena nosičem, nebo by jím být mohla, měli by její majitelé informovat majitele krycího psa, a to i v případě, že je její klinické vyšetření očí negativní.

- Všem chovatelům důrazně doporučujeme - ať už je jejich pes nosičem či nikoli - všechna zvířata pravidelně testovat na přítomnost dědičných očních onemocnění. Toto vyšetření by mělo být platné v době krytí, tj. mělo by se opakovat každoročně!

 

Připravila a z Ročenky 2003 SESSS, str. 13, přeložila Mgr. Renáta Tetřevová